VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

AĞRILARINIZIN SEBEBİ BU OLABİLİR

11 Kasım 2019

........................

Fizyokent Sağlıklı Yaşam Merkezi Fizyoterapisti Filiz Çiçekdenk bir omurga hastalığı olan skolyoz hakkında açıklama yaptı. Çiçekdenk, “Skolyoz tedavi edilmediği taktirde sadece görünüş olarak sizi rahatsız etmenin ötesinde ciddi sağlık sorunlarına yol açar” dedi.

Uzman kadrosuyla vatandaşların günlük yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı bilgiye ulaşmanız için hizmet veren Fizyokent Sağlıklı Yaşam Merkezi Fizyoterapisti Filiz Çiçekdenk, “Skolyoz, omurganın  3 boyutlu olarak sağa ya da sola eğilmesi olarak tanımlanabilir. Skolyoz doğuştan olabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. Genellikle çocuklarda boyun hızlı uzadığı dönemlerde daha yoğun bir şekilde görülür. Erişkinlerde ise yanlış postür, kifotikduruş, masa başı çalışma ve bazı cerrahiler sonucu görülebilir.
Sağlıklı bir omurgaya yandan bakıldığında boyun ve belde hafif bir içe eğilme (lordoz) sırtta ise tam tersi yönde dışa doğru bir eğri(kifoz) vardır. Ancak bu eğri sadece yandan bakıldığında görülür. Normalde omurgaya önden ve arkadan baktığımızda bir eğrilik olmaması gerekir. Olması durumunda skolyozdan şüphelenilmelidir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARDA SKOLYOZ DAHA SIK GÖRÜLÜYOR!

Çiçekdenk, “Çocuklarda skolyozu daha sık görmemizin nedeni iskelet sistemlerinin gelişme döneminde olması. Bununla birlikte masa başında bilinçsiz oturma, çantayı tek taraflı takma, bilgisayar ve telefon ile fazla vakit geçirme vücut mekaniği henüz oturmamış çocuklarda omurgalarına yanlış yük binmesine bu da omurga eğriliğine yol açıyor. Aileler bilinçlenerek çocuklarındaki duruş bozukluğunu kontrol etmeli ve herhangi bi asimetri durumunda doktora ya da fizyoterapiste danışmalıdır” dedi.

 SKOLYOZ OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRİM?

Skolyozun olduğunu nasıl anlayabileceğimizi anlatan Çiçekdenk, “Sırtta ya da belde asimetrik bir duruş varsa, omuzlardan biri daha düşük duruyorsa, bel kavislerinden biri daha çoksa(asimetrikse), kürek kemiklerinden biri dışarı doğru daha çok çıkıksa, giyilen kıyafetler kişinin üzerinde asimetrik bir şekilde duruyorsa, ayakta öne doğru eğilindiğinde bir taraf yüksekte kalıyorsa omurga problemlerinden şüphelenilmeli ve uzman bir kişiye danışılmalıdır” şeklinde konuştu.

SKOLYOZUM VAR ŞİMDİ NE YAPACAĞIM?

Doktorun isteyeceği röntgen sonucunda Skolyozun eğriliği şekli, derecesi ve seviyesinin belirlendiğini söyleyen çiçekdenk, “Eğer eğriliğin derecesi yüksek ve kişiye uygunsa cerrahi denenir. Çok ileri olmayan eğriliklerde genellikle konservatif yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin en etkilisi egzersiz ve korse uygulamalarıdır. 3 boyutlu skolyoz tedavisinde tamamen kişiye ve eğriliğe göre hareketler planlanır. Sosyal medyada görülen egzersizleri uygulamak beklenilenin aksine daha kötü sonuçlar doğurur. Bu yüzden Skolyoz konusunda bilinçli egzersiz için uzmanla çalışmalısınız” dedi.

SKOLYOZ ve REFORMER

Çiçekdenk, “Reformer kişinin eklemlerine herhangi bir yük bindirmeden çalışabildiğimiz bir yardımcı ekipman. Bu cihazı doğru kullanıp iyi analiz edilmiş egzersizler ile kombinlediğimizde skolyotik eğrilerin azaldığını ve duruş bozukluklarının düzeldiğini görüyoruz. Skolyozdareformer diğer kas iskelet problemlerinde olduğu gibi fizyoterapist tarafından yaptırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

TEDAVİ EDİLMEZSE...

Skolyozun tedavi edilmediği taktirde büyük sıkıntılar yaratabileceğini söyleyen Çiçekden, “ Sadece görünüş olarak sizi rahatsız etmenin ötesinde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Omurganın eğrilmesi akciğerlerin alanının kısıtlanmasına bu da solunum kapasitenizin azalmasına neden olur. Özellikle çocuklarda skolyoz akciğer gelişimini de olumsuz etkilediği için ileri yaşlarda solunum yetersizliğine neden olabilir.Bu yüzden skolyoza yalnızca omurga deformitesi olarak bakmamak gerek” dedi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.