VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

DSİ’DEN BOLU’YA BÜYÜK YATIRIM

27 Mart 2020

.............................................................

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü,  Bolu’ya bugüne kadar 3 baraj ve 1 gölet yaptıklarını belirterek, 3 adet barajın da inşaat çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. DSİ ayrıca Bolu’ya 13 adet daha sulama tesisi yapmayı planladıklarını açıkladı.

Bolu’da son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı aktarılan açıklamada, “DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptık. Bolu şehir merkezine yıllık 20,50 milyon metreküp içme suyu sağladık. 307 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 3 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 8 bin 460 dekar araziyi sulamaya açtık. Çiftçilerimize yıllık 5,5 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. 38 derenin ıslahını tamamladık” ifadeleri kullanıldı.

“GAYEMİZ, İÇME SUYU GİTMEYEN TEK BİR YERLEŞİM YERİ KALMAMASI”

Açıklamada, bir sulama tesisinin inşaasının 2020 yılında da devam edeceği belirtilerek; “Ayrıca Bolu’nun bereketli topraklarına 13 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz. Bolu’nun su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle Bolu’ya bugüne kadar 3 baraj ve 1 gölet yaptık. 3 adet barajın (Tekke Barajı, Hasanlar Barajı ve Dedeler Barajı) inşaat çalışmaları devam ediyor. DSİ tarafından yapılan tüm içme suyu faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması. Tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır” ifadeleri kullanıldı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yapılan çalışmaların sonucunda Bolu şehir merkezine yıllık toplam 20,50 milyon metreküp içme suyunun temin edildiği vurgulanan açıklamada, “Ayrıca 1 adet içme suyu tesisi (Karadere İçmesuyu Tesisi) inşaat çalışmaları devam etmekte, 2 adet içme suyu tesisi (Tekke Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi, Tekke Barajı İçmesuyu Tesisleri) projeleri hazır olmakla birlikte Tekke Barajı inşaatının tamamlanması ile yapım aşamasına geçilecektir. Olağan bir doğa olayı olmasına rağmen, bilinçsiz insan faaliyetleri sebebiyle felakete dönüşebilen taşkınlar tüm dünyada ve ülkemizde büyük can ve mal kayıplarına yol açıyor. Genel Müdürlüğümüz işletmeye aldığı akarsu ıslah ve taşkın kontrol tesisleri ile hem taşkın ihmalini azaltmaya hem de muhtemel taşkın zararlarını asgari seviyeye indirmeye çalışıyor. Bolu için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 38 adet dere ıslah tesisi yaparak Bolu şehir merkezi ve 40 meskun mahal, bin 350 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 3 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir” bilgilerine yer verildi.

1 yorum yapılmış
  • Orhanlutfiertugrul
    28 Mart 2020 • 13:13
    2009 da harran6 kisim cb RTE acti sulamaya baslandi sene 2020 bir damla su yok 11 senedir su yok dsi tc parasini caldi proje fiyasko halk perisan sulu tarim yok dsi su ne zaman gelecek
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.