VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BOLU'DA 20 OKUL GÜÇLENDİRİLİYOR

28 Temmuz 2020

...................................

HABER- Ayşe Songül ERHAN

Bolu’daki okul binalarında yürütülmekte olan bakım onarım ve güçlendirme çalışması devam eden okul binalarında incelemelerde bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit,  “Bütün binalarımız kontrolden geçirildi. Kesin olarak yıkılması gereken 26 bina tespit edildi. 20 tane de öncelikli güçlendirme yapılması gereken bina tespit edildi. Ocak ayı itibariyle resmi süreci başlattık. Eylül ayının başında ihtiyacımız kadar binayı teslim almış olacağız” dedi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, geçtiğimiz yıllarda Bolu’da meydana gelen depremlerden etkilenen ve deprem sonrası yapılmasına rağmen olası bir depreme dayanıksız olduğu belirlenen okullarda yapılan çalışmaları inceledi. Kalıcı Konutlar Yaşamkent Mahallesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda gazetecilerle buluşan Ümit, çalışmaların 9 ay önce başlatıldığının ifade ederek,  “Bolu’da 50 bin civarında öğrencimiz var. 4 bin kadrolu öğretmenimiz, bin civarında da ücretli öğretmenimizin bulunduğu bir ilimiz var. Ne yazık ki korona virüs dolayısıyla geçen sene belli bir süre içerisinde okulları kapatmak durumunda kaldık. Bu arada biz de kendimizi yenileyelim ve bu süreci değerlendirelim diye harekete geçtik. Buradaki inşaatların çalışmaları en yakın olanı 9 aylık bir sürece sahip. Yaklaşık 9 ay önce bu çalışmaların alt yapısını başlatmıştık” dedi.

“EYLÜL AYINDA İHTİYACIMIZ KADAR BİNAYI TESLİM ALMIŞ OLACAĞIZ”

Vali Ümit, “Bütün binalarımız kontrolden geçirildi. Kesin olarak yıkılması gereken 26 bina tespit edildi. Bu binaları önceden boşaltmıştık. Onun dışında 20 tane öncelikli güçlendirme yapılması gereken bina tespit edildi. Ocak ayı itibariyle resmi süreci başlattık. Mayıs ayında bütün işlemler tamamlandı. Eylül ayının başında ihtiyacımız kadar binayı teslim almış olacağız. Planlamayı bu şekilde yaptık. Bazıları devam edecek ama mümkün olan en kısa zamanda onlar da tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

“20 BİNA 58 MİLYON LİRA TUTACAK”

Çalışmaların toplam maliyetinin 58 milyon lira olduğunu açıklayan Vali Ümit, “20 binanın yaklaşık 58 milyon lira tutarı var. İlk başta Milli Eğitim Bakanlığı’mız 20 milyon lira kadarını tahsis etmişti. Bizim geçen seneden itibaren çalışıyor olmamızın semeresi olarak ilave 28 milyon lira daha bakanlıktan taahhüt aldık. Umuyoruz ki okullarımız açılacak. Okullar açıldığında zorunlu ihtiyaçlarımızı karşılayacak bütün dersliklerimiz tamam. Yaklaşık 3 bin dersliğimiz var. Bunlar modernize ediliyor. Bu binalar sadece güçlendirme yapılmıyor, aynı zamanda kapı, pencere, zemin, elektrik sistemi tadilatları da yapılıyor” dedi.

“ÖNCE SAĞLIK DEMEK DURUMUNDAYIZ”

Okulların açılması ile ilgili soruya cevap veren Vali Ahmet Ümit, ”Okullarımızın açılma süreci ve planlaması Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılıyor. Yönetmelik gereğince Eylül ayının başında okullarımız açılmış olacak. Temennimiz açılmasıdır. Biz, açılacakmış gibi hareket ediyoruz, buna göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hepimiz okullarımızı özledik.  Çocuklarımızın sesleri okullardan eksik olunca kendimizi eksik hissediyoruz. Öğrencilerimiz okullarını çok özledi. Bunu kabul ediyoruz ama bir de gerçek var ki, tüm dünyayı etkileyen bir korona virüs hikâyemiz var. ‘Önce sağlık’ demek durumundayız. Bakanlığımızın kontrolü ve planlaması çerçevesinde, inşallah okullar açılacak. Açıldıktan sonra da yapılması gereken ne varsa uygulanacak” ifadelerini kullandı.

“TÜM TEDBİRLER KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDADIR”

Vali Ümit, okullar açılmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli şekilde çalışarak bir takım tedbirlerin alınacağını belirterek, “Okullarda alınacak tedbirlere ilişkin çalışmalarımız var. Milli Eğitim Bakanlığı’mızın da mutlaka bir takım önerileri ve talimatları olacaktır. Bütün bunları birleştirme suretiyle okullar açılmadan önce son şekliyle tedbirler alınacaktır. Bakanlıkla koordineli şekilde hem yerel hem de genelde korona virüse yönelik tedbirler alınacaktır. Yapmış olduğumuz bütün çalışmalar, alacak olduğumuz tüm tedbirler mutlaka korona virüsle mücadele kuralları kapsamında yapılmaktadır, bu konuda hiçbir tereddüt yok ”diye konuştu.

 

 

  • BOLU'DA 20 OKUL GÜÇLENDİRİLİYOR
  • BOLU'DA 20 OKUL GÜÇLENDİRİLİYOR
  • BOLU'DA 20 OKUL GÜÇLENDİRİLİYOR
1 yorum yapılmış
  • dede
    29 Temmuz 2020 • 17:44
    arpalık işler
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.