VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

TEDBİRLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI

13 Ocak 2021

...................................

Düzce'nin Kaynaşlı ilçesine bağlı Yeşiltepe Köyü’nde, ilk kez İngiltere’de görülen ve dünyanın farklı ülkelerine yayılan yeni tip koronavirüs (COVİD-19)’ün mutasyona uğramış versiyonuyla enfekte oldukları şüphesiyle ve onlarla temas edenler dahil olmak üzere 7-8 ikamette hane bazlı karantina uygulaması başlatıldı. COVİD-19’a göre bulaşıcılığı daha yüksek olan virüsün yayılmasını önlemek amacıyla köyün giriş ve çıkışlarında güvenlik güçleri önlem aldı.
      
Düzce, Kaynaşlı Kaymakam Fahri Onay başkanlığında toplanan Kaynaşlı Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, ilçeye bağlı Yeşiltepe Köyü’nde bazı ikametlerde ikinci bir emre kadar hane bazlı karantina kararı almıştı. Bu kararın yaklaşık 1 ay önce İngiltere’de ortaya çıkarak tüm dünyada paniğe neden olan COVİD-19’un mutasyona uğramış versiyonu şüphesi nedeniyle alındığı ortaya çıktı. 

TEDBİRLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI

Yurt dışı temaslı bir ailede görülen ve temaslılar dahil toplamda 7-8 hanede alınan tedbir amaçlı karantina kararının ardından Jandarma ekipleri virüsün yayılmasının önüne geçmek amacıyla köyün giriş çıkışlarında önlem aldı. Tedbirlerin üst düzeye çıkarıldığı ilçede SARS-CoV-2 VUI 202012/01 ismi verilen ve COVİD-19’a göre çok daha hızlı bulaştığı belirlenen virüsün yayılmasından korkuluyor. Karantina süresi boyunca söz konusu hanelerin önünde 24 saat esasına göre jandarma ve emniyet ekiplerince düzenli kontrol yapılacak, filyasyon ekipleri pozitif vaka ve temaslıları sağlık yönünden takip edecek. Hane karantinası uygulanan ailelerin ihtiyaçları, Vefa Sosyal Destek Ekiplerince karşılanacak.

MUTASYONLU VİRÜS NEDİR?

Koronavirüs ile benzer belirtileri olan virüs hakkında henüz net bilgiler sunulmazken, mutasyon sebebiyle virüsün yayılma hızının artmasına dikkat çekiliyor. Daha önce yapıla çalışmalarda virüsün bu türünün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu ortaya konmuştu.  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 1 Ocak’ta İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini açıklamış ve kontrol altına alındığını duyurmuştu. Bu olayın ardından İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştu. Öte yandan İngiltere dışında birçok ülkede daha görülen virüs üzerindeki araştırmalar sürüyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

 

 • TEDBİRLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI
 • TEDBİRLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI
2 yorum yapılmış
 • yuksel14
  13 Ocak 2021 • 17:27
  nerden gelmiş.yılbaşı herkesi alırsan olacağı o.tatil için gelmiş gurbetcidir..niçin bunları hava alanı veya gümrükte muayene etmiyorlar anlamadım..avrupa baş edemiyorsa biz zaten edemeyiz..
 • MustafaSRER
  15 Ocak 2021 • 09:35
  Olayı cok abartıyosunuz medya olorak insanlara düzgün bilgi vermiyorsunuz yok kapıda jandarma nöbeti yok karantinaya uymayanlara ceza yok böyle birşey sadece önlem amaçlı giriş çıkışlar kontrollü yapılıyor
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

 • BOLU’YA ONKOLOG ATAMASI YAPILDI
 • BOLU VAKA SAYISINDA SIÇRAMA YAPTI
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.