VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

AĞBAL ENFLASYON RAPORUNU AÇIKLADI

28 Ocak 2021

....................................

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ocak ayı enflasyon raporunu sunarak 2021 enflasyon hedefini yüzde 9,4 şeklinde ortaya koydu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, Merkez Bankası ocak ayı enflasyon raporunu açıkladı. Tüketici fiyatlarının en son aralık ayında aylık 1,25 oranında yükselerek 14,60 olduğunu hatırlatarak, 2021 yılında küresel enflasyon üzerindeki risklerin ağırlıklı olarak yukarı yönlü olduğunun değerlendirildiğini ifade eden Ağbal, "Son dönemde gelişmekte olan ülkelere portföy girişlerinin hızlandığını görmekteyiz." dedi.

ENFLASYON ÜZERİNDEKİ RİSKLER YUKARI YÖNLÜ

Ağbal'ın basın toplantısından aktardığı açıklamaları şöyle:

"2021 yılında küresel enflasyon üzerindeki risklerin ağırlıklı olarak yukarı yönlü olduğu değerlendirilmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon düşük seyretmektedir. Son dönemde gelişmekte olan ülkelere portföy girişlerinin hızlandığını görmekteyiz. İktisadi faaliyet yılın son çeyreğinde de güçlü bir seyir izledi. Üretim, sipariş ve kapasite kullanım oranları güçlü seyretmiştir. Hizmetler sektöründe de birçok alt sektörde cirolar salgın öncesi düzeyini aştı. Son dönemde salgına bağlı kısıtlamaların hizmetler sektöründeki istihdam üzerindeki etkileri görülmeye başlanmıştır.

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI 38 MİLYON

Yıllık kredi büyümesi genişlemeye neden olmuştur. Kredi genişlemesi firma kredileri, konut ve ihtiyaç kredilerinde belirtginleşti. Net kredi hacmi 518 milyar olmuştur. Kredi faizleri yükselmeye başlamış kredi ivmelenmesinde önemli yavaşlama sağlanmıştır. Altın dahil M2 para arzı yüzde 33 artışla 833 milyar liraya yükselmiştir. Cari işlemler açığı 38 milyar dolara yükselmiştir. Cari açık ve sermaye çıkışları rezerv kaybına yol açmıştır. Borçlanma maliyetleri artmıştır. Tüketici enflasyonu yüzde 11,75 seviyesinden 2020 yıl sonunda 14,60 seviyesine yükselmiştir. Tahmin bandının üzerindedir. Temel mal ve gıda belirleyici olmuştur."


2021 ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 9,4

"Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz." diyen, Ağbal enflasyon tahmini için "Enflasyonda kalıcı düşüşe 2021'de yüzde 9,4, 2022'de yüzde 7, 2023 sonunda yüzde 5 sonuna gerileyerek istikrar sağlayacağını görüyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

2022 ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 7

Para politikasının sıkı duruşunun enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar süreceğini belirten Ağbal, 2022 yılı enflasyon hedefi için yüzde 7 vurgusu yaptı. Ağbal, "(Enflasyon) Yüzde 5 hedefine varmak amacıyla Para Politikası Kurulu, elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir." diye konuştu.

2023 ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 5

Ağbal, hedefe kararlı bir şekilde gidileceğini belirterek, ilgili kurumlarla iş birliği kapsamında "Yüzde 5 hedefine varmak amacıyla Para Politikası Kurulu, elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Ekim Enflasyon Raporu'nda öngörülen enflasyon tahminlerini korumuş olduk." dedi. Ağbal, "Paylaştığımız tahmin patikası içinde yüzde 5 hedefine 2023 sonunda ancak ulaşabiliyoruz. Bu hedefe varmak amacıyla 2021 yılında enflasyon hedeflemesi rejimini tüm unsurlarıyla kararlı şekilde uygulayacağız." ifadelerini kullandı.

1 yorum yapılmış
  • ppolat
    29 Ocak 2021 • 20:06
    Dunyanin en zengin ulkesiyiz.Bolunun yeri birincilik.En zengin il.Vatandasin en buyuk sorunu lux aracina park yeri bulamiyor.Sabah uyaninca dolar mi alsam yoksa dairemi alsam diye secim yapmakta sorunu var.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

  • BOLU’YA ONKOLOG ATAMASI YAPILDI
  • BOLU VAKA SAYISINDA SIÇRAMA YAPTI
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.