VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

KAZIM KARSU'DA SOYKIRIM TEPKİSİ

25 Nisan 2021

.................................................

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Kazım Karsu ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları 'soykırım' olarak nitelemesinin büyük bir yanlış olarak tarihe geçtiğini söyleyerek "Bu açıklama Türkiye ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türk Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır" dedi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili açıklamasında soykırım ifadesini kullanmış ve durumu eleştirmişti. Bunun üzerine Türkiye’den fazlasıyla tepki alan Biden’a tepki bu kez CHP Bolu İl Başkanı Karsu’dan geldi.

“1915 OLAYLARI BİR TRAJEDİ”

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Başkan Kazım Karsu, "1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır” ifadelerini kullandı.

“BU SÖZCÜK BÜTÜN BU SÜREÇLERİN ZEDELENMESİNE YOL AÇACAK”

Daha sonra Karsu, “Güney Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde 'soykırım' ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yol açacaktır. Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Biden, 1981 yılında yaptığı açıklamada aynı sözcüğe yer veren Ronald Reagan'dan bu yana "soykırım" terimini kullanan ilk ABD başkanı oldu. Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından da ibret vericidir" sözcüklerini ekledi.

1 yorum yapılmış
  • PilavcKazm
    25 Nisan 2021 • 22:22
    Yaşım ileri orta son terk neyse tarih dersi kitabı ve hocası önemsizdi hiç kimse tarih dersini umursamazdı hiç kimse kalmazdı o tarihte olan hükümetler suçludur şimdi onlar tarih anlatılmamış diyorlar yani kendi kusurlarını öne çıkarıyorlar
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.