VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI BOLU’DA ÜRETİLDİ

28 Eylül 2022

.............................

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademisyenlerinin, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında ilk yerli ve milli şeker pancarı çeşitleri geliştirilerek üretim aşamasına gelindi. Şeker pancarı tohumu ve üretiminde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak, nitelikle ve verimli yerli tohum üretimini bilimsel çalışmalarla desteklemek amacıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında üretime hazır hale getirilen şeker pancarı çeşitlerinin, 2024 kampanya döneminde çiftçilerin hizmetine sunulması hedefleniyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü arasında “Hastalık ve Zararlılara Dayanıklı Yerli ve Milli Şeker Pancarı Çeşitlerinin Islahı ve Tohum Üretimi” başlıklı 3 yıllık üniversite-sanayi iş birliği protokolü imzalanmıştı. Yerli şeker pancarı çeşitleri konusunda yaklaşık 30 yıldır akademik çalışmalar yapan BAİBÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Songül Gürel ile aralarında Prof. Dr. Ekrem Gürel’in de yer aldığı araştırma ekibi, protokol kapsamında yaptıkları çalışmalar neticesinde, Cumhuriyet tarihinin ilk milli ve yerli hastalıklara dayanıklı şeker pancarı çeşitlerini geliştirerek, “Türkşeker 2023” ve “Türkşeker 2053” adlarında tescil başvurusu yapıp üretim izni almayı başardı. Çeşit isimlerindeki “2023” Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına, “2053” ise İstanbul’un fethinin 600’üncü yılına atfen kullanılarak, her iki şeker pancarı çeşidi Milli Çeşit Listesi’ne kaydedildi.

ŞEKER ÜRETİMİNDE DIŞA BAĞIMLILIK STRATEJİK BİR SORUN OLDU

Prof. Dr. Gürel, şeker üretiminde dışa bağımlılığının milli ve stratejik bir sorun olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Ülkemizde yaklaşık 1 asırdır şeker pancarı tarımı ve şeker üretimi yapılmasına rağmen, günümüz koşullarına cevap verecek nitelikte yerli ve milli bir şeker pancarı çeşidimiz maalesef mevcut değildir. Tohum temini, Almanya ve Belçika başta olmak üzere tamamen Avrupa ülkelerinden sağlanmakta olup bunun için yılda yaklaşık 40 milyon Avro’luk bir bedel ödenmektedir. Siyasi bir kriz ya da benzeri bir sorun yaşanması ve buna bağlı olarak tohum temininin durdurulması halinde bu durum, ülkemizdeki şeker pancarı tarımının da tamamen durması, diğer bir ifade ile kendi şekerimizi üretemeyeceğimiz anlamına gelmektedir. Söz konusu bu dışa bağımlılık, şeker üretimi adına ülkemiz için sürekli bir milli ve stratejik sorun olmuştur. Bu bağlamda, ülkem adına böylesi bir katkıyı yapmış olmaktan ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemizi bu başarının bir paydaşı olarak görmekten büyük bir gurur duymaktayım.”

YERLİ ŞEKER PANCARI, 2024 YILINDA ÇİFTÇİLERİN HİZMETİNE SUNULACAK

Şeker pancarı tohumu ve üretiminde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak, nitelikle ve verimli yerli tohum üretimini bilimsel çalışmalarla desteklemek amacıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında üretime hazır hale getirilen şeker pancarı çeşitlerinin, 2024 kampanya döneminde çiftçilerin hizmetine sunulması hedefleniyor.

  • İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI BOLU’DA ÜRETİLDİ
  • İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI BOLU’DA ÜRETİLDİ
  • İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI BOLU’DA ÜRETİLDİ
  • İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI BOLU’DA ÜRETİLDİ
  • İLK YERLİ VE MİLLİ ŞEKER PANCARI BOLU’DA ÜRETİLDİ
1 yorum yapılmış
  • Yaman
    28 Eylül 2022 • 09:24
    Zaten bizim şeker pancarı ekip biçiyorduk hatta fabrikalarımız bile vardı taki yabancılara satana kadar
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.